A A A

Makijaż

Czy makijaż zaostrza trądzik różowaty?


W celu zamaskowania nieestetycznych zmian skórnych wiele osób z trądzikiem różowatym sięga po kolorowe kosmetyki typu pudry, podkłady, czy korektory. Gruba warstwa kosmetyku skutecznie maskuje defekty skóry, jednak czy jest dla niej bezpieczna? Czy nie powoduje zaostrzenia choroby?

Aby tak nie było musimy pamiętać o paru podstawowych zasadach. Wiele kolorowych kosmetyków zawiera silikony, barwniki, oraz konserwanty, które nie pozwalają skórze oddychać, prowadzi to nie rzadko do zaczopowania ujść gruczołów łojowych, co może w efekcie nasilać się trądzik. Dlatego tak ważne jest, aby użyte kosmetyki miały lekką, nawilżająca konsystencję, oraz zawierały naturalne składniki. Nie należy używać kosmetyków wodoodpornych oraz ciężkich podkładów, gdyż zawarte w nich składniki obciążają skórę nie pozwalając jej na swobodne oddychanie.

Dla osób, które nie wyobrażają sobie wyjść gdziekolwiek bez makijażu jedynym rozwiązaniem są podkłady o lżejszej konsystencji najlepiej zakupione w aptece. Wiele firm oferuje specjalne zestawy kosmetyków dla cer problematycznych. Godne polecenia są takie firmy jak Vichy, La Roche – Posay,czy Iwostin.

Należy również pamiętać o dokładnym wykonaniu demakijażu twarzy, gdyż nieusunięte resztki makijażu są idealną pożywką dla bakterii zaostrzających zmiany skórne.